W tej chwili w Polsce około 800 tysięcy osób wymaga operacji zaćmy. Na całym świecie tą chorobą jest dotkniętych ponad 50 milionów osób. Przyczyną jest utrata przezierności soczewki oka. Może pojawić się w każdym wieku, jednak częstość występowania rośnie wraz z wiekiem, od ok. 40% między 50 a 60 rokiem życia, do ponad 90% po 75 r.ż. Zwykle nie da się uchwycić pojedynczej przyczyny na którą można by zrzucić odpowiedzialności za rozwój zaćmy. Udało się jednak ustalić czynniki predysponujące do pojawienia się zmętnienia soczewki: starszy wiek, predyspozycje genetyczne, promieniowanie ultrafioletowe, promieniowanie jonizujące, otyłość i palenie tytoniu. Jest także kilka chorób ogólnoustrojowych zwiększających ryzyko zaćmy wtórnej. Są to między innymi cukrzyca, stosowanie leków sterydowych, stany zapalne i urazy oka, przebyte zabiegi chirurgiczne na gałce ocznej.
Do tej pory nie udało się potwierdzić skuteczności leczenia zachowawczego zaćmy. Jedynym rekomendowanym sposobem leczenia pozostaje operacja. Polega ona na rozbiciu i usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce protezy.
Jakie objawy mogą sugerować rozwój zaćmy? Rozmazane, nieostre widzenie. Zwiększona wrażliwość na światło, widzenie poświaty wokół źródeł światła, gorsze widzenie nocne, zmienione widzenie barw, podwójne widzenie, konieczność częstej zmiany okularów.
Zaćma przebiega bezboleśnie i powoli. Przyzwyczajamy się do postępujących zmian i pogorszenia widzenia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu naszego wzroku warto skorzystać z konsultacji okulistycznej.