Choroba niezwykle groźna, mogąca prowadzić do trwałego kalectwa lub nawet śmierci. Udar możemy podzielić na krwotoczny- następuje przerwanie ciągłości naczyń krwionośnych i krwawienie do mózgu, czyli potocznie wylew, lub niedokrwienny- gdzie na skutek „zatkania” naczynia krew nie dopływa do danej części mózgu. Niezależnie od etiologii udaru dochodzi do niedotlenienia tkanek i objawów zależnych od miejsca, w którym to niedotlenienie ma miejsce. Od szybkości reagowania i od czasu w jakim zostanie włączone leczenie zależy możliwość powrotu do pełnej sprawności, dlatego tak ważne jest, aby znać objawy udaru mózgu i móc jak najszybciej wezwać pogotowie. Objawy udaru mogą być różnorakie, jednak są pewne objawy alarmowe, na które szczególnie trzeba zwrócić uwagę:
- Asymetria twarzy- np. opadanie kącika ust po jednej stronie.
- Osłabienie (niedowład) kończyn po jednej stronie- może dotyczyć tylko górnej lub dolnej kończyny albo obu na raz i mieć różne nasilenie, od powłóczenia daną kończyną do zupełnej niemożności ruszenia nią.
- Zaburzenia widzenia- podwójne widzenie, ograniczenie pola widzenia, lub nagłe zaniewidzenie.
- Zaburzenia mowy- mowa bełkotliwa, trudna do zrozumienia.
- Zaburzenia równowagi- nagłe potykanie się, zbaczanie na jedną stronę, niezgrabne ruchy, wypadanie rzeczy z rąk.
- Nagły bardzo silny ból głowy.
- Zaburzenia przytomności- pacjent jest senny, nie wie gdzie się znajduje i co się dzieje, mówi nieskładnie, bądź całkowicie traci przytomność.
W przypadku zaobserwowania takich objawów nie zwlekaj. Zadzwoń po pogotowie. Nie czekaj na wizytę u lekarza rodzinnego, bądź na podwiezienie przez kogoś do szpitala.
Pamiętaj czas to mózg!