W społeczeństwie panuje przekonanie, że jak coś nie boli, to nie ma czego leczyć. Nic więc dziwnego, że często z nadciśnieniem tętniczym zgłaszamy się do lekarza dopiero wtedy, gdy zaczyna dokuczać ból głowy, lub mroczki przed oczami. Gdy ból odpuszcza wielu pacjentów bez konsultacji z lekarzem odstawia dotychczas stosowane leczenie. Niestety, należy to podkreślić, że leczenie nadciśnienia tętniczego jest procesem długotrwałym, zazwyczaj trwającym do końca życia. Dlaczego jest tak ważne aby kontrolować ciśnienie i trzymać się zaleceń lekarskich?
Niekontrolowane ciśnienie tętnicze mimo, że często nie boli, może przyczynić się do wielu poważnych powikłań sercowo- naczyniowych. Wśród nich można wymienić takie jak: przerost lewej komory serca, przyspieszony rozwój miażdżycy w tętnicach oraz ich zwiększona sztywność, udar mózgu, upośledzenie czynności nerek czy zmiany w naczyniach siatkówki mogące prowadzić do zaburzeń widzenia.
Oczywiście zbyt niskie ciśnienie tętnicze również nie jest objawem pożądanym i może być niebezpieczne zwłaszcza w starszym wieku, ze względu na ryzyko zawrotów głowy i upadków. Właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby nie modyfikować na własną rękę dotychczasowego leczenia.