lekarz Cezary Modrzejewski
Cukrzycę uznano za jedną z plag XXI wieku. Na całym świecie lawinowo rośnie liczba chorych, to skutek uboczny naszego postępu cywilizacyjnego. Wyróżnia się kilka typów choroby, najczęściej występujący to typ 2 – związany z otyłością. W Polsce na cukrzycę choruje około 3,5 mln osób, z czego ⅓ jest niezdiagnozowana. Ludzie którzy nie wiedzą o swojej chorobie nie mogą jej skutecznie leczyć, z tego powodu często rozpoznanie stawiane jest kiedy występuje już wiele powikłań.
Pierwsze symptomy są zwykle bardzo dyskretne i można je ignorować latami: nieco większe pragnienie, częstsze oddawanie moczu, osłabienie, senność, przewlekłe zmęczenie, zwiększony apetyt, mrowienie palców stóp, pogorszenie wzroku. Dlatego tak ważne jest profilaktyczne badanie poziomu glukozy we krwi, które pozwoli nam wykryć wczesną cukrzycę lub stan przedcukrzycowy. Szczególnie czujne powinny być osoby z grup ryzyka: z nadmierną masą ciała (zwłaszcza otyłością brzuszną), wysokim poziomem cholesterolu, nadciśnieniem tętniczym, siedzącym trybem życia, najbliżsi krewni chorych na cukrzycę typu 2.
Prawie 90% osób chorych na typ 2 cukrzycy ma nadwagę lub jest otyła. Redukcja masy ciała i zwiększenie ilości wysiłku fizycznego to najskuteczniejszy sposób na zmniejszenie ryzyka zachorowania lub przynajmniej opóźnienie początku choroby. Kiedy to się nie udaje konieczne jest włączenie doustnych leków przeciwcukrzycowych lub, jeśli to konieczne insuliny.
Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi daje wiele powikłań (uszkodzenie narządu wzroku prowadzące do zaburzeń widzenia, uszkodzenie nerek, uszkodzenie nerwów obwodowych i zaburzenia czucia, uszkodzenie naczyń krwionośnych, zwiększa ryzyko miażdżycy).
Źle kontrolowana cukrzyca skraca życie średnio o 12 lat. Dlatego warto zmienić styl życia na zdrowszy i dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała, a w razie wystąpienia niepokojących objawów wykonać badanie poziomu glukozy we krwi na czczo.