
Lek. Cezary Modrzejewski Antybiotyki. Jedno z największych, jeśli nie największe osiągnięcie medycyny XX wieku. Stały się dla nas codziennością i nie pamiętamy, że zaledwie kilkadziesiąt lat temu infekcje, które teraz…

dr n.med. Krzysztof Buczkowski pediatra, lekarz rodzinny Większość ludzi każdego roku, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, zapada na infekcje. Stają oni przed dylematem czy z infekcją, którą aktualnie przechodzą powinni pójść…

Zmora rodziców, gdyż dotyka tych najmniejszych pociech w wieku od 3 mscy do 5 lat i może wystąpić w trakcie różnych chorób przebiegających z gorączką. Występują one tylko u dzieci,…

"Nie osłabiaj jeszcze bardziej siebie lub dziecka stosując niepotrzebnie antybiotyk – zastosuj strep test." Szybki test na wykrywanie antygenu paciorkowca. Dr n.med. Krzysztof Buczkowski, specjalista medycyny rodzinnej, pediatra. Szybkie testy…

W przypadku zaburzeń prawidłowego rozwoju niezwykle ważna jest wczesna interwencja oraz zastosowanie odpowiednich bodźców, wspomagań. Ukierunkowana terapia nastawiona na cel, prawidłowe przygotowanie rodzica do wspierania procesu terapeutycznego… są kluczowymi elementami…

Problem często niepokojący rodziców i spędzający im sen z powiek. Jak sobie radzić z kolką niemowląt? Kolka niemowlęca jest łagodnym zaburzeniem, w przypadku którego u dziecka występują napady niedającego się ukoić płaczu…

Każde Dziecko w dniu narodzin jest jak czysta karta, która poprzez doświadczanie świata zaczyna zapełniać się treścią pochodzącą z reakcji na otaczający je świat. Aby zapewnić możliwie najbardziej optymalny rozwój…

Czy zastanawialiście się Państwo jak to się dzieję, że każde dziecko podczas prawidłowego rozwoju osiąga w podobnym czasie podobne wzorce które prowadzą do kolejnych etapów rozwoju? Wszyscy mamy zapisany pewien…

Ból towarzyszy nam od pierwszych dni życia. Jest to jedno z najważniejszych wrażeń zmysłowych jakie czujemy. Ból ostry to sygnał dla organizmu, że coś go uszkadza i niezbędna jest reakcja.…

Grypa nie odpuszcza, a nawet można powiedzieć, że dopiero zaczyna zbierać żniwo... W okresie od 1 do 15 lutego w samej Warszawie zarejestrowano 12916 przypadków zachorowań na grypę i infekcje…

Dr n.med. Magdalena Nowaczewska specjalista neurolog Leki przeciwbólowe, zwłaszcza te dostępne bez recepty, są często stosowane przez pacjentów bez umiaru. Można je kupić wszędzie, zawsze mieć przy sobie, zażyć i…

Dr n. med. Magdalena Nowaczewska Specjalista neurolog Leczenie migreny jest złożonym procesem. Jeśli masz ból głowy, sięgasz po leki przeciwbólowe, te dostępne bez recepty lub te zapisane przez lekarza. Ale…

Pojęcie stresu można rozumieć jako stan napięcia psychicznego, będący skutkiem wpływu sił czy nacisków (fizycznych, psychicznych, jak również społecznych) określanych stresorami. Odczuwanie stresu jest nieuniknionym elementem życia i w zależności…

Depresja, najczęściej występujące zaburzenie psychiczne, dotyczy około 350 mln ludzi na całym świecie. Bardzo często osoby chorujące na nią nie zdają sobie sprawy ze skali problemu i nie szukają pomocy.…

Zmagacie się z problemami dotyczącymi stawu ramiennego? Mgr fizjoterapii Marcin Siedlaczek opowiedział nam o tym, czym różni się podejście integracji strukturalnej w leczeniu stawu ramiennego od standardowych form terapii. Być…

Słyszeliście kiedyś o zjawisku kompensacji w ciele? Być może doświadczyliście tego typu dolegliwości, ale nie potrafiliście ich prawidłowo zdiagnozować. Obejrzyjcie nasz kolejny film specjalistów od fizjoterapii, dzięki któremu poznacie sposób…

Aż 3/4 Polaków ma problemy z kręgosłupem, dlatego warto, żebyście wysłuchali co dr n.med.Grzegorz Srokowski i mgr fizjoterapii Marcin Siedlaczek mają do powiedzenia o zespołach bólowych kręgosłupa, ich przyczynach i…

Urazy stawu skokowego Aktywny wypoczynek, prace remontowe oraz praca fizyczna (np. montaż instalacji fotowoltaicznych) to czas kiedy niewiele potrzeba aby poślizgnąć się i upaść nieszczęśliwie. Najczęściej upadek kończy się potłuczeniem…

Próchnica u dzieci występuje zarówno w uzębieniu mlecznym, mieszanym jak i stałym. W Polsce zgodnie z danymi epidemiologicznymi stwierdza się ją u co drugiego dziecka w wieku do 3 lat! Na rozwój próchnicy ma…

Biegunka, bóle brzucha, wymioty, czasami bóle głowy i ogólne osłabienie. Tak zwykle zaczyna się zatrucie pokarmowe. Niezależnie czy dolegliwości spowodowały bakterie, ich toksyny czy wirusy objawy są zwykle podobne i…

Wiele osób zmaga się z dolegliwościami jelitowymi. Biegunki, zaparcia, wzdęcia, do tego ospałość, bóle głowy i mięśni, a objawy najczęściej nasilają się pod wpływem stresu? Może to być zespół jelita…

lekarz Cezary Modrzejewski Cukrzycę uznano za jedną z plag XXI wieku. Na całym świecie lawinowo rośnie liczba chorych, to skutek uboczny naszego postępu cywilizacyjnego. Wyróżnia się kilka typów choroby, najczęściej…

Bezsenność to kolejna zmora trapiąca społeczeństwo w XXI wieku. Coraz większe tempo życia, stres, sztuczne oświetlenie, praca zmianowa i wiele innych pozornie błahych czynników może powodować problemy ze snem. Szacuje…

Każdemu z nas leciała kiedyś krew z nosa. O ile zdarza się to sporadycznie, lub po jakimś urazie nosa to zwykle nie ma się czym martwić. Postaram się pokrótce przedstawić…

Dawniej znana jako choroba królów, szerzy się niczym plaga w naszym społeczeństwie, powoli pretendując do miana choroby cywilizacyjnej. Choroba objawia się atakami bólu, zaczerwienienia i obrzęku określonego stawu, w którym…

Rozpoczął się okres jesienno-zimowy, oglądając telewizję bombardowani jesteśmy reklamami preparatów z witaminą D, a podczas wizyt u lekarza pacjenci coraz częściej zadają pytanie: Czy warto przyjmować witaminę D, jak długo…

lekarz Cezary Modrzejewski Cukrzycę uznano za jedną z plag XXI wieku. Na całym świecie lawinowo rośnie liczba chorych, to skutek uboczny naszego postępu cywilizacyjnego. Wyróżnia się kilka typów choroby, najczęściej…

Bardzo częsta choroba o której niestety niewiele się mówi, pomimo tego, że co roku umiera na nią w Polsce prawie tyle osób co na raka płuc. Ponad 10% ludzi po…

lekarz Agata Myszyńska Jeśli odczuwasz osłabienie i łatwą męczliwość, upośledzenie koncentracji i uwagi, ból i zawroty głowy, uczucie szybszego bicia serca, miewasz napady duszności, a twoja skóra jest blada - to może być…

Słyszeliście o popularnej bostonce? Często nazywana jest mianem "zespołu dłoni, stóp i ust" ze względu na charakterystyczną wysypkę pojawiającą się w tych miejscach. Choroba ta dotyka najczęściej dzieci do 10…

Do zakażenia grypą, która jest chorobą wirusową, dochodzi drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt dłoni z powierzchnią, na której występuje wirus. Źródłem zakażenia są chorzy np. domownicy, współpracownicy czy też…

lekarz Agata Myszyńska Nie każdy ból gardła wymaga leczenia antybiotykiem, w wielu wypadkach wystarczą sprawdzone domowe sposoby. Kiedy więc podejrzewać anginę paciorkowcową i zgłosić się do lekarza? Na zakażenie paciorkowcem…

Testy diagnostyczne podczas wizyty domowej – nie nadużywajmy antybiotyków! Rada Programowa serwisu Lekarzobok – dr n.med. Krzysztof Buczkowski oraz dr n.med. Magdalena Nowaczewska o zaletach i wskazaniach stosowania testów diagnostycznych.

Ospa wietrzna - czy szczepić? Ospa wietrzna to choroba wirusowa dobrze znana wszystkim mamom, gdyż dotyczy w szczególności dzieci. We wczesnym okresie pojawia się gorączka i objawy grypopodobne, po których…

W tej chwili w Polsce około 800 tysięcy osób wymaga operacji zaćmy. Na całym świecie tą chorobą jest dotkniętych ponad 50 milionów osób. Przyczyną jest utrata przezierności soczewki oka. Może…

Piękna pogoda za oknem. Kto może wypoczywa na łonie natury. Jednym z niewielu minusów takiej formy spędzania wolnego czasu jest możliwość zostania pokąsanym przez owady. Całe szczęście nie występują w…

Szanowni Państwo – miło nam poinformować o rozpoczęciu działania serwisu LekarzOBOK.pl w Warszawie. Aplikacja LekarzOBOK jest już dostępna w App Store i Google Play, zdecydowanie warto zawsze mieć ją przy…

Zostań Naszym Lekarzem Dobrze zarabiaj, kiedy chcesz! https://lekarzobok.pl/zostan-naszym-lekarzem/ Dla nas to jasne, że nie poprawimy satysfakcji pacjenta z wizyty, jeżeli w pierwszej kolejności nie zapewnimy dobrych warunków pracy lekarzowi -…