lekarz Agata Myszyńska
Nie każdy ból gardła wymaga leczenia antybiotykiem, w wielu wypadkach wystarczą sprawdzone domowe sposoby. Kiedy więc podejrzewać anginę paciorkowcową i zgłosić się do lekarza?
Na zakażenie paciorkowcem (łac. Streptococcus pyogenes) najbardziej narażone są dzieci. Najczęstszymi objawami zakażenia są: ostry ból gardła, któremu czasem towarzyszą trudności w przełykaniu, powiększone migdałki z białymi nalotami, gorączka >38 st. C. U dzieci mogą wystąpić również wymioty. Podczas wizyty lekarz określi prawdopodobieństwo zakażenia bakteryjnego na podstawie skali Centora, w której ocenia się: temperaturę ciała, występowanie kaszlu, powiększenie węzłów chłonnych, obrzęk i wysięk na migdałkach, ponadto bierzę się pod uwagę wiek pacjenta. Jeśli mimo to nadal istnieje wątpliwość czy etiologia jest paciorkowcowa należy wykonać szybki test na obecność antygenu, który ostatecznie da odpowiedź czy antybiotykoterapia jest konieczna.
Niezależnie czy zdecydujemy się na wizytę lekarską, czy też postanowimy kilka dni obserwować rozwój sytuacji, warto spróbować domowych metod na złagodzenie bólu gardła takich jak: płukanie gardła solanką, wodą z sodą, lub lubianym przez babcie propolisem, oraz pamiętać o piciu dużej ilości napojów, zwłaszcza ciepłej herbaty.
Lek. Agata Myszyńska