Alergiczny nieżyt nosa (ANN) to zapalenie błony śluzowej nosa powstające w wyniku alergii. Wśród czynników wywołujących prym wiodą alergeny wziewne, zwłaszcza pyłki roślin wiatropylnych. Są to najczęściej pyłki traw i zbóż uprawnych (żyto), chwastów (bylica pospolita, komosa) i drzew (brzoza, leszczyna). Najczęściej objawy, w postaci wodnistego kataru z często towarzyszącym świądem nosa i spojówek, pojawiają się w okresie pylenia tych roślin.
Można by uznać że jest to tylko przejściowa niedogodność, z którą daje się normalnie funkcjonować, a nie choroba do leczenia. Jednak badania pokazują, że wraz z nasileniem się ANN postępuje ogólne zmęczenie, osłabienie koncentracji, obniżenie nastroju- zwłaszcza widoczne u dzieci szkolnych w postaci gorszych wyników w nauce. Jak zatem postępować przy ANN?
Przede wszystkim należy potwierdzić rozpoznanie poprzez dokładną obserwację objawów i wykonanie testów alergicznych. Wśród dostępnych form leczenia mamy do wyboru leczenie objawowe- stosowanie leków przeciwalergicznych często wspomaganych sterydami donosowymi, oraz leczenie przyczynowe czyli odczulanie. Leczenie objawowe, aby było skuteczne należy wdrożyć najlepiej tuż przed okresem pylenia roślin, na które jesteśmy uczuleni. Zdaje ono egzamin głównie przy lżejszym przebiegu ANN. Odczulanie- czyli immunoterapia, jest prowadzone przez alergologa i daje lepsze rezultaty, natomiast trzeba mieć świadomość, że jest to proces przewlekły i może trwać ok. 3 lat.